Sierpień – miesiąc trzeźwości

Jak co roku sierpień w Kościele jest obchodzony jako “miesiąc trzeźwości”, w trakcie którego zachęca się do podjęcia dobrowolnej abstynencji. Jest to też czas, kiedy szczególnie mówi się o skutkach uzależnień, nie tylko osobistych, ale i rodzinnych czy społecznych.
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ks. Zbigniew Guzy, mówi, że trzeźwość to tak naprawdę wolność od wielu problemów, które potrafią zniszczyć życie, a także wolność w kierowaniu swoim życiem.– Gdy alkohol jest obecny, są zaburzone relacje międzyludzkie. Alkohol powoduje, że życie staje się trudne. Kościół przede wszystkim poleca życie naznaczone wolnością. W miesiącu sierpień mówimy więcej o trzeźwości, to mówimy tak naprawdę o wolności człowieka. Kościół promuje cnotę trzeźwości, bo ona właśnie oznacza tę wolność.